Çocuklarda tuvalet korkusu

Çocuklarda tuvalet korkusu

Çocuklarda tuvalet eğitimi, anne ve babanın kaygılandıkları,tuvalet eğitimi sürecini ön görmekte zorlandıkları ,çevredekilerin yorumlarına bağlı olarak, ebeveynlerin zaman zaman zorlandıkları, yardım aldıkları önemli bir konudur.

Tuvalet eğitimi, çocuklarda gelişim sürecinin bir parçasıdır ve bu süreç içerisinde elbette tuvalet eğitimini tamamlamış olacaktır. Çocuğa yaşı gelmeden, çocuk hazır olmadan tuvalet eğitimine başlamak çocuklarda sorun oluşturmaktadır. Tuvalet eğitimini geciktirmek de çocuğun başka sorunlar yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple tuvalet eğitimine 18-36 aylık çocuklarda başlamak uygun olmaktadır. Bazen ertelemeler, gecikmeler ya da erken başlanması söz konusu olabilmektedir. Tuvalet eğitimi için doğru zamanı fark etmek için öncelikle çocuğun fiziksel olarak hazır olması gerekmektedir. Çocuğun yürümeye başlamış olması, kendi kıyafetlerini tanıyor olması gerekirken. Öncesinde çocuğun tuvalet ile ilgili tuvaletin ne olduğu, anne ve babanın neden kullandıkları hakkında ufak bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bez kullanmak, çocuğa kolaylık sağlamaktadır. Tuvalet eğitimine başlamadan önce bezi çıkartmak gerekmektedir. Çocuğa sürekli tuvaleti ile ilgili sorular sormak yerine, 2-3 saatte bir tuvalete oturtmak, beklemek, alışmasını sağlarken öğrenmesini sağlamak gerekmektedir.

Tuvalet eğitimi sırasında, anne ve babanın tepkilerini sınırlandırması gerekmektedir. İstenilmeyen davranışlar geliştiğinde kızmak, suçlamak, bağırmak doğru değildir ya da tam tersi tezahürat yapmak, sevinç ve heyecanı fazla göstermek şeklinde örneklendirebiliriz. Anne, babanın tutum ve davranışları,çocukların bu seriçte olumlu etkilenmesini sağlarken,olumsuz da etkileyebilmektedir.Çocuğunuzu destekleyici, sakin, kabul edici davranışlar göstererek yanında olduğunuzu hissettirmek bu süreci sağlıklı tamamlamanız için yararlı olabilecektir.

 

İzmir Psikolog, Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Ceren Yağcıköseoğlu