Obsessif Kompulsive Bozukluk

Obsessif Kompulsive Bozukluk

Obsesyon; Kimi zaman istenmeden gelen, uygunsuz olarak yaşanan ve belirgin anksiyete ya da sıkıntıya yola açan, tekrarlanan sürekli düşüncelerdir. Kişi bu düşünceleri, önem vermemeye ya da bastırmaya çalışmaktadır ya da başka bir düşünce ya da eylemle bunları etkisizleştirmeye çalışır.

Kompulsiyon; kişinin obsesif düşüncelere tepki olarak ya da katı bir biçimde uygulanması gereken kendi kurallarına göre yapmaktan kendini alıkoyamadığı davranışlardır. Bazen davranışlar ,sıkıntıdan kurtulmaya ya da var olan sıkıntıyı azaltmaya ya da korku duyulan durumdan korunmaya yöneliktir.

Obsesyonlar kişinin kompulsif davranışları üzerinde etkilidir. Davranışlarımızın birincil açıklaması bu davranışlara ait olan düşüncelerimizidir. Sürekli temizlik yapan, yaptığı halde evin temiz olmadığını düşünen bir kişi, temizlik yapmayı arttırarak devam etmektedir. Ellerinin yeterince temiz olmadığını düşünen bir kişi defalarca ellerini yıkamakta, bu davranış için uzun bir zamanını harcamaktadır. Kişi bu düşüncelerin anlamsız olduğunu bilir ancak kendisini düşünmekten ya da davranışa dökmekten alıkoyamamaktadır.

 Obsessif kompulsif bozukluk ile  müdahalede  öncelikli olan kişinin düşüncelerini fark ettirmek, iç görü kazanmasını sağlamaktır.

İzmir Psikolog, Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Ceren Yağcıköseoğlu