Okula Adaptasyon Süreci

Okula Adaptasyon Süreci

Okula Adaptasyon Süreci

Uzun bir yaz tatilinin ardından, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına sayılı günler kaldı. Yaz tatili boyunca yemek, uyku saatleri değişen, keyifli ve doyasıya eğlenen, tatili tatil olarak geçiren öğrenciler için, okulların açılmasının yaklaşması kaygı ve endişe oluşturmaktadır.

Her ne kadar çocuklar için tatilin sona ermesi çocukları mutsuz etse de yetişkinler için de aynı durum söz konusudur.. Aradaki tek fark yetişkinlerin ve çocukların yaşadıkları bu duygulara verdikleri tepki ve tolere etme şekilleridir.

Peki anne ve baba olarak, çocuğunuzun yeni döneme adapte olması için neler yapabilirsiniz; öncelikle yeni dönemin başlamasından önce yemek, uyku saati, tv ve internet kullanım sürelerini çocuğunuz ile planlayarak önceden düzenlemeniz ve davranışa dökmeniz, yeni dönemin başlamasıyla birlikte çocuğunuzun yaşayabileceği kısıtlanmışlık hissinin azalmasını, kaygı ve endişenin oluşmamasını sağlayacaktır.

Çocuğunuzun okulun başlamasıyla ilgili endişelerini paylaşması durumunda, bu duyguların oldukça normal ve sağlık olduğunu çocuğunuza ifade etmeli ,bu duyguları önemsediğinizi, onu anladığınızı hissettirmeniz oldukça önemlidir. Yaşadığı duygu durumunu, diğer arkadaşlarının da yaşayabileceğini ifade etmeli ,bunu öğrenebilmesi için ilk günü okulda geçirmesi gerektiğini ve bu konuda çocuğunuza destek olmanız gerekmektedir.

Öğretmen ve yöneticiler ile ilgili korkutmalarda bulunmak, sadece okula gitmesi için gerçek olmayan düşünceleri iletmek çocuğunuzu okuldan uzaklaştırmayı sağlamaktadır.

İlk günler çocuğunuz okula gitmek istemeyebilir, kardeşini ve diğer bireyler ile vakit geçirmek istediği için okula gitmemek yönünde çeşitli bahaneler ortaya koyabilir ancak bunun mümkün olmadığını ve okula gitmenin bir pazarlık konusu olmadığını, kendisini kırmadan anlatılmalıdır.

Çocuğunuz okulun ilk günleri sizden ayrılmak istemeyebilir, bu çok normaldir, okulda beklemenizi isteyebilir bu noktada çocuğunuzun güven duygusunu hissetmesi öncelikli olan şeydir. Çocuğunuza haber vermeden okuldan ayrılmak , çocuğunuzun endişe duymasına ve güvensizlik duyguları oluşmasına sebep olurken, okula karşı fobi oluşumunu sağlayabilmektedir bu sebeple öncelikle ebeveyn olarak davranışlarımızda bilinçli olmak ve bilinçli hareket etmek gerekmektedir.

Her çocuğun adaptasyon süreci farklıdır. Çocuğunuz okula adapte olmakta zorluk çekiyorsa ve üç haftadan fazla bu konuda sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bir psikolog desteği almanız gerekmektedir

Çocukluk dönemi; ailelerimizin davranışları sonucu edindiğimiz bilgiler ve çıkardığımız anlamlara bağlı olarak, yetişkinlikteki davranışlarımız için alt yapı oluşturan, kişiliğimizi oluşturan bir dönemdir. Bu dönemde, ebeveyn olarak her davranışınızın sonuçlarının, çocuklarınızın karakter oluşumuna katkıda olacağını unutmamak gerekmektedir.

Eğitim önce ailede başlayıp sonra okulda devam etmektedir.

Mutlu çocuklar;mutlu bir anne ve babanın aynasıdır..

CEREN YAĞCIKÖSEOĞLU

Anahtar Kelimeler

İzmir Psikolog, Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Ceren Yağcıköseoğlu