Aldatma

Aldatma

Aldatma; bir çift arasındaki ilişkinin başka bir kişinin araya girmesiyle oluşan, yeni gelen kişi ile yaşanılan fiziksel ve/veya duygusal paylaşımın olması durumudur diyebiliriz. Günümüzde boşanmaların nedeni olarak sıklıkla görmekteyiz. Aldatmanın gerçekleşmesinden sonra ilişkinin geldiği nokta oldukça karmaşıktır.

Aldatmanın gerçekleştiği ilişkilerde, aldatan kişi ile aldatılan kişi oldukça duygusal zarar görmektedir. Toplumda, genellikle aldatma davranışı gerçekleştiren kişinin, duygu durumunun olumsuz etkilenmediğine dair bir inanış vardır ancak varsayılanın tersine bu davranışta bulunan bireyler oldukça acı çekmektedirler ,bazı durumlarda aldatma davranışı gerçekleştiren bireyleri bu davranışa iten başka sebepler olduğu gözlenmektedir. Özellikle partnerinin davranışlarının bile aldatmaya ittiğini gözlemlenmektedir. Aldatmaya getiren durumlar kadar, aldatmanın gerçekleşmesi ve bunu partnerin öğrenmesiyle birlikte başlayan zorlu bir süreç oluşmaktadır.

Adatılan kişi kendini değersiz hissetmeye başlar, ilişkiye devam etme/etmemeye dair düşünceler, sağlıklı düşünmesini engeller aynı zamanda vereceği karara yönelik kendini suçlama eğilimi artarken, utanç, öfke ,güvensizlik ve utanç duyguları eşlik etmektedir . Aldatan partner ise çoğu zaman pişmanlık yaşamakta ve ne yapacağını bilememektedir.

Çiftler  ile  aldatma sonrası yapılan çalışmalarda en belirgin olan şey, aldatmaya sebep olan ilişkideki yanlışları bulmaktadır. Birbirlerine güzel duygular besleyen iki kişi , ilişkilerine dışarıdan bir insanı dahil edebilecek neler yaşamış olduğuna bakmak gerekmektedir.

İzmir Psikolog, Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Ceren Yağcıköseoğlu